Ενημέρωση σχετικά με το νέο λύκειο και τις νέες κατευθύνσεις στην αγορά εργασίας από το ΚΕΣΥΠ Σάμου

Στις 17/12/2014 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Ευδήλου ενημέρωση σχετικά με το νέο Λύκειο και με τις νέες κατευθύνσεις στην αγορά εργασίας (στα πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού) από τους υπεύθυνους του ΚΕΣΥΠ Σάμου Αραμπατζή Βασιλική και Τάτση Βασίλειο. Οι μαθητές παρακολούθησαν με έντονο ενδιαφέρον την παρουσίαση κάνοντας συχνές ερωτήσεις σχετικά με τις αλλαγές που θα πραγματοποιηθούν στο νέο Λύκειο και με τα προσόντα που απαιτεί η σύγχρονη αγορά εργασίας. Η σύγχρονη παρουσίαση (μέσω PPT) κρίνεται ως απόλυτα επιτυχημένη.

Συγχαίρουμε το ΚΕΣΥΠ Σάμου για την ιδέα αυτής της συμβουλευτικής πρωτοβουλίας του και το ευχαριστούμε, που έδωσε στους μαθητές μας την ευκαιρία να ενημερωθούν πάνω στις νέες εξελίξεις
  Ελπίζουμε κι άλλοι φορείς της Σάμου και της Περιφέρειας Β. Αιγαίου, ν? ακολουθήσουν το παράδειγμά του, ώστε να έχουν ανάλογες ευκαιρίες με τα αστικά κέντρα και οι μαθητές της Ικαρίας.

kesip