Επίσκεψη του Υπευθύνου ΕΚΑΒ Ικαρίας Ράμμου Ηλία

Ο υπεύθυνος του ΕΚΑΒ Ικαρίας Ράμμος Ηλίας πραγματοποίησε δύο ενημερωτικές επισκέψεις στο Γυμνάσιο Ευδήλου (30/3/15 και 12/5/15) πάνω στην παροχή πρώτων βοηθειών στο πλαίσιο του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας Α' Γυμνασίου μετά από πρόσκληση της εκπαιδευτικού Μινοπούλου Δέσποινας.

Κατά την πρώτη ενημέρωση στις 30/3/15, ο υπεύθυνος του ΕΚΑΒ Ικαρίας Ράμμος Ηλίας με τη βοήθεια του διασώστη Αλμπανάκη Γεωργίου πραγματοποίησε μια άρτια και επιστημονική  ενημέρωση (μάθημα ζωής για τους μαθητές μας) όσο αφορά τις βασικές ασκήσεις για την καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση.
Σε νέα ενημερωτική συνάντηση στις 12/5/15, ο υπεύθυνος του ΕΚΑΒ Ικαρίας προχώρησε σε επίδειξη πρακτικών ασκήσεων της καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης  σε πρόπλασμα (κούκλα)
Ευχαριστούμε τους διασώστες του ΕΚΑΒ για την κοινωνική ευαισθησία τους και για την αμέριστη συμπαράστασή τους στις δραστηριότητες του σχολείου μας!
Συγχαίρουμε την εκπαιδευτικό Μινοπούλου Δέσποινα για την πρωτοβουλία της να εμπλουτίσει τη διδασκαλία της με την παρουσία των πλέον ειδικών στις νέες επιστημονικές εξελίξεις!