Μικρές συνεντεύξεις επαγγελματιών

Το σχολείο μας με υπερηφάνεια σας παρουσιάζει το Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας «ΜΙΚΡΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ» που εκπόνησε η εκπαιδευτικός Χαδιάρη Μαρία σε συνεργασία με τους μαθητές της Γ? Γυμνασίου.

Μέσα από συνεντεύξεις επαγγελματιών, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Ευδήλου, το εξαιρετικό αυτό πρόγραμμα είχε ως στόχο να βοηθήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες στις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές τους, και να τους στηρίξει, επίσης, στην προσπάθεια για μια πορεία δια βίου ανάπτυξης. Οι «Μικρές Συνεντεύξεις Επαγγελματιών» βοήθησαν επίσης τους μαθητές μας να ανακαλύψουν τον εαυτό τους και τις δεξιότητές τους πολύπλευρα, να συσχετίσουν τις επιθυμίες τους με την πραγματικότητα της αγοράς εργασίας, να οργανώσουν τις προσπάθειές τους και να σχεδιάσουν το μέλλον τους διεκδικώντας το δικό τους χώρο στο κοινωνικό γίγνεσθαι.

Μάθετε, λοιπόν, και εσείς τα μυστικά της εργασίας του δασκάλου, του νηπιαγωγού, του ψυχολόγου, του πλωτάρχη του λιμενικού σταθμού, του ναυτικού και του φωτογράφου,

Ευχαριστούμε θερμά για τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα τους Κυριακή Καμίδου (δασκάλα του Δημοτικού Σχολείου Ευδήλου), Παναγιώτη Ράλλη (πλωτάρχη του λιμενικού σταθμού Ευδήλου), Γεώργιο Καρναβά (καπετάνιο), Γεωργία Τσιμπίδου (φωτογράφο), Παναγιώτα Ξηρόκωστα (διευθύντρια του Νηπιαγωγείου Ευδήλου) και Χριστίνα Λάκκα (ψυχολόγο).

Link : Μικρές συνεντεύξεις επαγγελματιών